Novinky a akceLetní táboryOn-line kronikaVětrník 2010Větrník 2009Domašov 2008Větrník 2008 - II.Větrník 2008 - I.Větrník 2007Domašov 2007Větrník 2006Domašov 2006O skupiněFotoarchivVideoarchivTáborové základnyKontakty a odkazyBůřovciVětrníciPionýr

Zasílání zpráv na e-mail

PS Hraničář » On-line kronika » Větrník 2009

Časem, letem, světem

Větrník 2009


Pátek 17. července 2009
Nultý den spíše odpolední cesta na Větrník byla dosti hektická. Táborové vozidlo Škoda bylo nabouráno a tím určeno k likvidaci v Helvíkovicích staříkem, který spěchal z vedlejší silnice se stopkou pro pivo. Nedojel, ale taky Babča (hospodář) s Gadžem (zásobovač) byli nuceni zvolit přepravu náhradními vozidly (trochu divoký začátek). Ještě než byli dopravení do tábořiště, přijel Ambasador Bohouš (hlavní vedoucí) s prvními dvěma táborníky s řad dětí.
Přeháňky v minulých dnech namočili tábořiště tak, že místy vznikly„bezedné“ bažinky a řada pěkných klouzaček.

Sobota 18. července 2009
Brzo ráno odjel Ambasador se Šťabajznou (zdravotnicí) do Červené Vody k převzetí táborníků.
Pomalu se začali sjíždět táborníci: nejdřív z Prahy, potom přijeli i z Brna. Dojeli celkem bez problémů i za komplikované dopravní situace vzniklé vyřazením silnice Česká Skalice - Hořičky z provozu. Dokonce to jedno auto vzalo sady od Ratibořického zámku. Z Prahy také dobubla na své Kawasaki Honorární konzul (František). Po polední dojel pan Thun s krásným žlutým autobusem plným bagáže a táborníků. Vzal to přes Miskolezy až k větrnické hospodě, tam to otočil a na parkovišti myslivců všechny vyložil. Kufry, batohy a spacáky byly kárkami odvezeny do jídelny a táborníci uloženi do stanů, protože zase přišla přeháňka. Seznamování s tábořištěm bylo soustavně narušováno bídným staříkem svatým Petrem. Narušoval rozdělování do oddílů a zapříčinil, že do stanů byli táborníci rozděleni až v pozdním odpoledni.
První tábornická činnost bylo luštění šifrované zprávy. Vycvičeni šiframi Mistra Leonarda ohlásili rozluštění tak brzo, že byl Honorární konzul - HC František zaskočen. Ve snaze prodloužit čas, upozornil je na další možnosti šifrování, například na vyvěšenou mřížku, ale nic mu to nepomohlo. Nakonec přiznal, že první luštění bylo správné a jelo se dál. Zmatečné zavedení na jiný způsob dešifrování zprávy prodloužil čas luštitelů natolik, že po ukončení jejich činnosti byl rozdělován, tak očekávaný guláš.

Neděle 19. července 2009
Dopoledne začal ustávat déšť a pomalu se měnil na mrholení a slábnoucí mrholení. Přinutilo nás to sáhnout do množiny mokrých zaměstnání a nechat táborníky řešit jednu z připravených šifer. Tentokrát to byla morseovka. Zašifrovali jsme jedno z indických přísloví. Projevilo se známé pravidlo: „Rychleji neznamená dřív“, někteří se spolehli na intuici a nebyla to ta správná volba.
Hlavní akcí na tento den bylo batikování k tomu přivezených triček. Consulka navrhla několik neopakovatelných vzorů, jako jsou čtverečky, obdélníčky kolečka, vějíře a další neuvěřitelné motivy. Množství těchto neopakovatelných vzorů byla obdivuhodné. V celém táboře se nenašli dvě stejná trička a to i přesto, že děti od sebe opisovali. Na první pohled však je vidět společné čas prožitý na Větrníku.
Dnešní den také po dlouhých desítkách hodin přestalo souvisle pršet. Bleskurychlou akcí se podařilo zorganizovat takovou pravděpodobnostní soutěž s písmenky pod názvem „písmenka v lese“. Úkolem této hry bylo složit hlavní město Indie. Předpokládám, že jej uvádět nemusím. Děti běhaly, z jedné strany lesa na druhou, a nosily písmenka roztroušené po lese a skládaly ono slovní spojení. Po čase nečinnosti děti přivítaly příjemné vybití neustále akumulované energie, ale my víme, že i z toho vyrostou.

Pondělí 20. července 2009
Dnešní den byl zahájen příliš optimistickými vyhlídkami na lepšící se počasí. Nepršet vydrželo jen dopoledne. Během odpoledního zaměstnáním počasí ustálilo na svém normálu, začalo opět hustě pršet. Neštěstí večeře a improvizované večerní promítání již proběhlo v poměrně slabém mrholení až bez deště. Chvílemi to vypadalo, že už nekape ani ze stromů.
Dopolední program byl směřován mimo rozbahněné táborové nádvoří. Dělali se mechové domečky pod legendou město mrtvých v Gíze. Naši architekti vytvořili několik modelových návrhů na zpracování tohoto tématu. Některá městečka se pohybovala svým pojetím a zpracováním na hranici uměleckých děl. Avšak jedno překvapilo svým pojetím. Vystavět pyramidy s lesního materiálu ve, kterých se postaví dospělý člověk a procházet kolem modelů velikostí převyšujících dospělého člověka a rozlohou bezmála menšího náměstí je nezapomenutelný zážitek. Člověk vychovatel jen užasle nechá zářit nezkrotnou dětskou fantazii. Druhá část se nesla ve skládání papirusu a psaní básně oslavné na faraona. Zde se taktéž objevil nezadržitelně dravé dětsky naivně kreativního vnímání světa, ale ne tak překvapivě jako v architekturní části dne.
Za vatu dne pro překlenutí času byl vypsán písmenkový závod, kde děti hledaly písmenka po lese a následně je nosily vedoucím, kde z nich skládaly název hlavního města Indie. Děti se vyběhaly a tím poprvé na tomto táboře se seznámily s okolím tábora.

Úterý 21. července 2009
Dnešní den se projevoval nezvykle suchým počasím. Takže se dalo chodit i bez pláštěnky a s trochou opatrnosti i v teniskách. Bláto na place a nevratné obaly tu však zůstaly.
Dopoledních hodinách se odehrál turnaj v soutěži zvané plazení k provázkům. První část tohoto programu se nesla ve znamení tréninků teamů a testů jednotlivých provázkových stadionů, musel se najít ten ligový. Druhá část dopoledne se odehrála samotná liga. Atmosféra mezi diváky připomínala svou hustotou a emocemi anglickou premiér líg. Diváci dělali mexické vlny skandovali a tím rušily soutěžící, protože obránce své provázky brání po slepu a orientuje se pomocí sluchu. Rušení mělo konstantní hladinu, takže nedošlo narušení shodnosti podmínek pro jednotlivá utkání.
Odpolední program nás přenesl přímo doprostřed krvavé války o anglický trůn mezi Jorky a Lankastry kdesi na pláních v okolí Londýna. Celá půtka proběhla bez zranění, ale i přesto si mnozí osahali nespravedlnost středověkých bitev. Jednotlivý bojovníci měli za úkol posbírat co nejvíc fáborků z krepového papíru přichycených na rukávech protivníků.
V podvečer byl sehrán přátelský turnaj v přehazované. Naštěstí táborové hřiště chráněno odolným travnatým drnem nebylo tak rozbahněno jako vše okolo, dovolili podniknout turnaj v přehazované. I když přehazovaná je živější hra než provázky nenašla v řadách publika tolik odezvi, hlavně proto, že téměř veškeré publikum bylo spotřebováno do jednotlivých mužstev.
Pozdně večerní a raně noční hodiny byli věnovány prvnímu letošnímu táboráku. Služebně nejmladší instruktoři se ujali jeho stavby. Příjemně mě překvapila ohněschopnost jejich kreace. Táborák vzplál a shořel celý a ne jen jádro s klestí, které shoří při chybném založení táborákového tělesa. Byly sice dílčí, a vzhledem vysoké vlhkosti všeho i dřeva ke stavbě, nepodstatné nedostatky se zapálením, které stavitelů trochu pokazili večer, nicméně večer jako celek byl velice zdařilí a vyvedený.

Středa 22. července 2009
Celý den bez deště a celkem teplo.
Dnes nás pravděpodobnostní generátor donesl do doby kamenné, načež se celý tábor musel vydat do okolí najít nějakého toho mamuta k ulovení a následnému snědení. Oddíly po ranním zjištění karantény si našli proviant na tradičních místech a odebrali se do blízkého okolí k celodennímu pobytu a hlavně vaření ve volné divoké přírodě. Děti vedené zkušenými vedoucími si připravily jídla svou kvalitou srovnatelná s domácí stravou. Každá skupina měla trochu odlišný jídelníček, ale vrcholy gurmánských zážitků se našli u všech. Já osobně bych chtěl vypíchnout těstoviny s masem na smetaně nebo pudink. Tak lahodnou krmi jsem jedl naposledy loni při podobné taškařici. Doma se prostě nemůže podařit docílit tak jemných chuťových oblouků, jako na přírodním „živém“ ohni.

Čtvrtek 23. července 2009
Dnes nebýt bláta na place, by člověk hádal subtropy nebo jižní Itálii regio di Calabria, popřípadě sicilské Palermo. Ale pravděpodobnostní generátor určil pravděpodobnost 1 z 0 našeho výskytu v Číně v době kdy se lidstvo prostřednictvím čínských řemeslníků vynalezlo knihtisk a tištěné písmo vůbec. Děti na začátku dne tuto událost simulovaly hledání písmen po lese. Nalezená písmena posléze sloužila k vytvoření jednotlivých slov. Každý rok mě znovu překvapí malebnost českého jazyka a kreativnost nespoutanost dětského mozku při tvoření co největšího počtu slov započitatelných do bodového ohodnocení. Pro ilustraci mohu jen uvést, že mě učené Břve a Eš jsou ještě celkem běžně užívané názvy českých měst.
Po obědě kdy polední slunce dosáhlo vrcholu a začalo se opírat do placu, jak do Sahary jsme děti chladily v potoční tůni pod splavem. Zralý člověk pozorující toto dění z povzdálí vzpomíná, co ho vlastně bavilo na stříkající vodě tehdejších brouzdališť, asi jen to dětství, a to je bomba.
Zchlazené oddíly po uvedení do tvořivého stavu začali pracovat na razítkách a tiskátkách z brambor, které následně použily na výrobu záložek do knih. Všechny záložky dýchají kouzlem prázdnin a letních vzpomínek. I když některé kousky by mohli sloužit nejen jako záložky, ale i jako obaly těchto knížek.
Večer táboru vlil adrenalin do všech žil silný vítr porážející stromy následovaný „Máchovskou“ bouřkou. Od pohledu vítr ohýbal stromy až k hranici zlomení. Zlomilo se na konec jen pár větví ze soušek v okolí tábora a jeden vzrostlý strom asi 300 m od tábora. Nicméně nebezpečně vyhlížející běsnění přírodních sil se odehrálo bez nebezpečných situací, i když to tak nevypadalo.

Pátek 24. července 2009
Zatím nevyřešené vyladění pravděpodobnostního generátoru se projevilo jeho chybou ve výskytu naší pravděpodobnosti v požadovaném místě a čase. Dnes nás hodil do časů osidlování západu Ameriky tzv. Divokého západu těsně před výstavbou železnice. Děti uvítaly vyprahlé horké stepy Ameriky s úkolem donést poštu PonnyExpresem přes všechny přepřahací stanice do svého cíle. Děti měli za úkol v přilehlém lese najít postupně všechny stanice PonnyExpresu až k poslední.
Po poledním klidu se odehrál kratochvilný závod s toaletním papírem. Tento materiál kromě praktických vlastností má i několik úsměvných a ty jsme plně využili pro pobavení během znavených dětí. První část patřila instruktorům a vedoucím. Štafetou měli přenést roli TP po stanovené trase. Druhá část již patřila celým oddílům. Úkol byl prostý přenést rozmotaný TP z bodu a do bodu B a následně jej stočit do použitelného stavu, protože bude dál testován na lidech. Testy dopadly úspěšně.
Následovala svačina a vypukla pravá nefalšovaná zlatá horečka s dílci zlatem a následným jeho prodejem. Zlato v lese bylo objeveno všechno a zlatokopové si přišli na pěkných pár penízků. Jen banka měla trochu starosti, jak vyplatit peníze za zlato tolika nenasytným zlatokopům.

Sobota 25. července 2009
Pravděpodobnostní generátor stále vykazuje známky nevyladěnosti. Tentokráte nás vypustil v Norsku v současnosti. Norsko je země se silným ekologickým hnutím a rybářskou tradicí.
Dopolední program byl podřízen rybářskému výcviku v uzlování. Zde si dovolím osobní poznámku. Zaznamenal jsem takovou myšlenku, že tradiční myšlenky hnutí pionýru, skautu a moderně outdoorismu mizí a dnešní děti nemají zájem o táborové hry a dovednosti, nejsou-li dobře schovány do komerčních módních trendů, je tábor bez úspěchu. Dnes tato myšlenka byla minimálně nepotvrzena. Všechny děti bez rozdílu věku travbáménovaly uzly do zvládnutí a pokračovali až do uzlování po slepu. Byl jsem překvapen a úplně pohlcen nadšením dětí uzlujících a samých se trumfujících v rychlosti a dokonalosti jednotlivých uzlů.
Odpoledne byl proveden „křest“ instruktorů (jen těch v stavu zdravých). Ambasador s tichým souhlasem potvrdil návrh trasy, kterou připravili a vytýčili někteří z již pokřtěných instruktorů a vedoucích. Téměř motokrosovou trať i přidané nástrahy skupina odvážných instruktorů zdolala úspěšně. Vyhráli všichni a nejvíc se bavily přihlížející děti.
A na závěr dne oddíly se věnovaly ekologickým stavbám. Každý oddíl postavil turbínu bez použití neekologických materiálů. Na potoce se objevil dokonalý náhon, lehký japonský mlýn, tesařský celodřevěný a klasický čtyřramenný.

Neděle 26. července 2009
Pravděpodobnostní generátor nás dnes nechal v Las Vegas. Konečně se ukázalo sluníčko a tak se celý tábor shromáždil u vodních zdrojů a připravoval si výstroj na zítřejší výlet do civilizace. Roztopil se hangár se sítí sušících šňůr. Nadšení pro speciální očistu neznalo mezí. Cestovatelé i vedoucí osádek udělali všechno možné i nemožné pro zítřejší výlet.
V odpoledních hodinách proběhla regata závodních lodí a bezprostředně po ní se rozběhl hazardní rej, hráči měli za úkol jen správně vsadit své, či oddílové peníze na soutěže mezi vedoucími osádek či jiné hráče z řad cestovatelů. Největší úspěch měla hra "Želvy", kde se pohybovali želví figurky pomocí herních karet.
Jak už to do Vegas patří, samá zábava, jen co se trochu setmělo, bylo zprovozněno letní kino Větrník Cinda, kde snad nikdo z cestovatelů nechyběl.
Na večer se pravděpodobnostní generátor nepředvídatelně dal do činnosti a přenesl nás Zambie. Proběhlo rozdělení osádek do dvou skupin pro přesun do Dvora Králové, kde najdete Afriku v plné kráse.

Pondělí 27. července 2009
Již brzy ráno a to chvíli před budíčkem začal den pro skupinu starších cestovatelů, kteří si přivstali, aby v České Skalici stihli kolejové vozidlo pro přepravu přes Jaroměř do ZOO Safari ve Dvoře Králové.
Druhá skupina a to mladších cestovatelů vstávala až po odchodu starších. Jejich příprava k odchodu, včetně snídaně, proběhla tak rychle, že museli počkat příjezdu zásobovacího vozidla s Babčou (ta byla vypravit starší). Mladší stejně vyrazili na autobus s velkým předstihem.
Sraz obou skupin byl u vchodu do ZOO, kde Ambasador rozdělil část proviantu a pak se všichni po skupinkách vydali prozkoumávat část Afriky uprostřed Evropy.
V ZOO bylo spatřeno mnoho zvířat a také větší počty zvířat od jednoho druhu, třeba na počet Zeber by se návštěvník musel zeptat, aby věděl kolik jich bylo. Mnoho ze skupinek využilo služby Safari BUSu v zadní části ZOO.
K odchodu a cestě zpět do tábora se skupiny starších i mladších sešli skoro ve stejném čase a do tábora se dostavili skoro současně v době večeře.
Po večeři bylo opět uvedené v chod promítací zařízení, ale kino Větrník Cinema navštívilo jen pomálu cestovatelů (na jedné ruce byste je spočítali). Ostatní cestovatelé za přispění vedoucí osádek provozovali pohybové (sportovní) aktivity. Je to s podivem po tak náročném dni. Jen málo cestovatelů odpočívalo ve svých bungalovech.

Úterý 28. Července 2009 - Athény
Ráno a po celý den bylo nepršno a tedy celkem hezky. Ideální počasí pro podnikání her v lese a v přilehlém okolí.
Dopolední program simuloval běh bojovníka z maratonu do Atén. Děti tentokráte neměli z maratonské legendy převzatu vzdálenost, ale onu zprávu o blízkém boji si zapamatovat, což se v dnešní době opomíjí. Závodníci měli na trase rozmístěny obrázky, které si museli zapamatovat a po doběhnutí atletické tratě, (V okolí tábora je trať v atletickém a druhá ve formulovém směru, jedna do leva druhá doprava), sepisovali zapamatované symboly na připravené papírky. Debaty dětí o závodě byli minimálně na úrovni trenérů reprezentačních mužstev.
Odpoledne byly vyhlášeny olympijské hry. Pořadatelé vypsali tyto disciplíny: Hod sirkou, medvědí zkouška, skok s barelem a 100 m. Nejdelší hod sirkou se zastavil na vzdálenosti 14,5 m, při medvědí zkoušce děti objímajíce strom vyseli na kmenu až do úplného uvisení. S barelem borci doskočili bez mála 2 m. A při sto metrech po slepu po laně někteří s údivem zjistili, že to bylo krátké.
Druhá část odpoledne se odehrála na vlnách středozemního moře. Sirské a perské loďstvo společně s několika piráty se snažilo zamezit řeckým lodím doplout do domovských přístavů. Řecké malé mrštné lodě měli co dělat aby se jim podařilo uniknout ze spárů krvežíznivých posádek kořistníků.

Středa 29. července 2009 - Dakar
Dopoledne týmy záchranářů nacvičovali spolupráci v zabezpečení havarovaných posádek základními potravinami, což byly chleba a voda. V první části měli záchranáři za úkol sníst krajíc chleba a v druhé nacvičovali transport vody ze studně k místu havárie. Nejrychlejší naplnění skleničky se podařilo do 7,5 min.
Odpoledne finišovaly poslední technické přejímky závodních strojů připravených pro náročnou dakarskou rallye. Každá stáj si připravila jeden žebříkový speciál. V druhé části odpoledne nastoupili k speciální rychlostní zkoušce. Zkouška vedla přes území pohyblivých písků, kde každá posádka musela předvést kus trialového umění, následovala technická pasáž plná ostrých a nepřehledných zatáček. Po absolvování ostré pravé pro diváky velice atraktivní zatáčky, stál před závodníky terénní schod. Závěrečná záludnost bylo zacouvat do poslední překážky a už jen prudký spurt do cíle. Na trati se projevila náročnost dakarské rallye. Několik rámů to nevydrželo, sem tam praskaly gumy, došlo na ztráty kol a mnohdy i celých náprav.
Závodníci, kteří si mysleli, že táborák značí klidné zakončení dne, se spletli. Zábava u ohně se rozehrál ve velkoromatickém stylu. MŮJ SOUDRUH (dále jen s.). Luboš si po několik odpolední bral děti a naučil je ty nejzpívanější písničky. Po slunka západu a setmění lesa vyrazily na všechny speciály do lesní rallye sbírat alobalové šišky. I přes obavy zdravotnice nedošlo ke zranění ani jiné ujmě. Deset dlouhých minut skončilo. Závodníci se vrátili k ohni a pokračovali ve volné zábavě.

Čtvrtek 30. července 2009 - Paříž
Dnes po dlouhé době bylo opravdu, ale opravdu, ale opravdu teplo.
Dopoledne se celý tábor sešel v boloňském lesík k turnaji v pétanque. I při tak klidné hře se strhl dramatický turnaj s mnoha zvraty a překvapivých vítězství.
V poledním klidu byl vyhlášen aerosalon, účastníci si začali stavět své stroje. Po poledním klidu vlivem klimatických podmínek bylo od aerosalonu upuštěno a děti se šli cachtat do potoční tůně. Po vycachtání byla postavena klouzačka a ta dětem vydržela až do večeře.
Po večeři se kromě přípravy spaní pod širákem neudálo nic zaznamenání hodného.

Pátek 31. července 2009 - Rio de Janeiro
Dnešní den jsme se ocitli uprostřed reje sambových škol na karnevalu v Rio de Janeiru v Brazílii.
Všichni si připravili taneční kostými pro tu tuto jedinečnou akci. Věhlasný učitel tance se nám věnoval celé dopoledne a to jeho čas není nedrahý. Za několik málo minut celý tábor zvládnul základní pohyby a krokové schéma samby a mohly jsme se vzájemně předhánět v dokonalosti jednotlivých tanečních kreací. Slunečné počasí nám přálo a slunce se odráželo na zpocených tělech tanečníků.
Odpoledne potom proběhl nefalšovaný trh. Se všemi svými záludnostmi. Ať už to byly jednotlivé disciplíny nebo proměnlivé ceny zboží v závislosti na denní době.
Večer se odehrál závěrečný táborák, který stavitelé postavily ve tvaru a velikosti skutečné židle. Pro nepřítomnost Ambasadora se musel obětovat Honorární konsul. Během zapalování tohoto symbolického pravděpodobnostního generátoru seděl v tomto křesle do té doby, než bezpečně zahořelo. Po zapálení ohně si HC o oheň zapálil svíci a tou pak rozežehl lavinu zapálení ostatních svící Iluminace. Nakonec celé slavnosti jsme se sešli zpět u ohně a pěli táborové písně.


Zpět